|
Associate Professor, New Bulgarian University
contemporary art in Bulgaria; contemporary art and Bulgaria; contemporary art of Bulgaria; contemporary art off Bulgaria; contemporary art beyond Bulgaria;
|
Associate Professor, New Bulgarian University
Галерия Аросита
представя
Light Detection And Ranging / Plamen Kovachev
Вернисаж: 03.06.2024 / 19,00 ч. Адрес: Галерия Аросита , ул. Врабча 12Б, София, Работно време: Пон – Пет 15.00 – 19.00 ч
03. 06 – 15. 06. 2024
Light Detection And Ranging / Plamen Kovachev
Разказ за гравитация, време, пространство и светлина.
За това как, какво и кога се е случило, случва се или ще се случи.
Biography:
2014 „С течение на времето – акция РЕКАТА 1989 – 2014 г." с куратор Йово Панчев.
2018 „Механично смесване на култури", куратор Сашо Стоицов
2021 ПОСТНОРМАЛНО, галерия АРОСИТА – София
2021 Обща изложба Градска Художествена Галерия – Благоевград – Награда за Живопис
2021 ХОРИЗОНТИ, галерия ЕМЕ – Благоевград
2021 Обща изложба Градска Художествена Галерия – Благоевград – Награда за Живопис
2023 SPACETIME Objects, ambitio.bg – София
2023 BETONEHENGE, Обект на съвременното изкуство в паркова среда – Благоевград, Парк Розариума.
https://www.behance.net/PlamenKovachev
Галерия Аросита
Представя
ФЕНИКС ВЪРБАНОВ / SWELL
16. 05 – 31. 05. 2024
Вернисаж: 16.05.2024 / 18,00 ч.
Адрес: Галерия Аросита , ул. Врабча 12Б, София, Работно време: Пон – Пет 15.00 – 19.00 ч
Изложбата на Феникс Върбанов SWELL / Мъртво течение , представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба „Пулсации", в галерия „Стубел". Тук, освен произведения изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов последователно развива, задълбочава и разширява изразните си средства, постигнати след дългогодишни експерименти с китайски туш и тънка китайска хартия. За разлика от сдържаната виртуозност, характерна за китайска естетика, монументалните творбите на Феникс Върбанов са резултат на силови физически въздействия. Те са демиургични - акумулират и излъчват пулсираща енергия, ритъм, страст и копнежност доста по-близки до балканската чувствителност. Контрапункт на монументалната линия се явяват сериите от камерни, лирични творби. Те заедно с поезията, която авторът представя за първи път пред публика, превръщат тази изложба в особено, интимно събитие. Всеки зрител може да долови „мъртвото течение" като тътен от сблъсъка на различни културни пластове под привидното спокойствие на повърхността.
Повече информация за Феникс Върбанов : http://phenixvarbanov.com/
НАГРАДИ
2023 Първа награда по живопис на Фондация „Charles Oulmont"
САМОСТОЯТЕЛНИ ИЗЛОЖБИ
2024 Мъртво течение, Галерия Аросита, София
2024 Пулсации, Галерия Стубел, София
2023 Времето минава, изкуството остава, Пекинска галерия за изящни изкуства, Хонг Конг
2023 Нито едното, нито другото, Ici Là-bas Gallery, District 798, Пекин
2023 Ин Ян Инсталация, Arnes d'Arles
2023 Делта, Galerie Belle Beaux, Арл
2023 Червено, Прозорец на галерията, Париж
2023 Чувствителна топография, La cafeotheque
2022 Живот в туша, Galerie Cattier, Париж
2022 Генезис, Галерия Средец на Министерството на културата, София
2022 Творби с туш, Galerie L'Aléatoire, Париж
2021 Галерия Бел Бо, Арл
2021 Генезис, Le Petit Espace, Париж
2019 Нишка на съдбата, Китайски културен център, София
2018 Инстинкт, Галерия "Арт площад", Пекин
2018 Океанът на бурите, Библиотека "Зигмунд Фройд", Париж
2017 На ръба на реалното, Галерия "Аросита", София
2017 Душата и изкуството - Art Square Gallery, Пекин
2017 Следи по пътя, Галерия "Резонанс", Пловдив
2016 Следи по пътя, Галерия "Райко Алексиев", София
2013 Фън Шуй, Galerie de la Cité Internationale des Arts, Париж
2012 Зеленото слънце, Espace Сара Нейгър, Париж
2010 Тяло и душа, Espace 1 shot, Париж
2008 Разновидност, Maison de la Chine, Париж
2008 Същата стара история, Galerie du Dragon, Париж
2007 Днес, Музей на съвременното изкуство, Пекин
2003 Галерия Мински, Париж
1998 Galerie Schweitzer, Люксембург
Галерия за съвременно изкуство HOSTGALLERY
Прес-съобщение
Венцислав Занков представя своята нова самостоятелна изложба „ТРЕНИРОВКИ"
в HOSTGALLERY на 1-ви май
Откриване:
01 май (сряда) от 18:00 до 20:30 ч., проф. Боян Манчев д.н.
Венцислав Занков
ТРЕНИРОВКИ
„Изходи:- упражнения 2024"
САМОСТОЯТЕЛНА ИЗЛОЖБА
от 01.05 – до 31.05.2024 г.
HOSTGALLERY, София
Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на „Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ" и със съдействието на Петър Петров - компютърна обработка и 3D печат, както и на Фондация за съвременно изкуство ВЕНЦИСЛАВ ЗАНКОВ.
Относно
Неочакван завой и изход от традиционните за Венцислав Занков през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса в и/или като коментар на „социалното", е най-новата самостоятелна изложба на автора.
„Изходи:- упражнения 2024" предлагат един път, по който един скулптор е използвал дигитални технологи в свободното си време и се състои от две части – изследователски и творчески етап, и реализация на търсенията, селектирани и показани като художествена изложба.
Експозицията се опира на възможностите на цифровизацията за нестандартно създаване на произведения на изкуството – двуизмерни и триизмерни, като съдържа две серии творби; един дигитален автопортрет от 100 образа и една компютърна визуализация – анимация във видео и фото-формат на структури на тема „Някъде в пустинята на Катар".
Серията „Упражнения за лява ръка" съдържа дигитална фотография без обектив – 22 движения времево отразени като статичен образ. 22 времеви записа, като абстрактна графика.
Серията „Упражнения за дясна ръка" показва обемни 3D проекти за водопади и архитектурни/скулптурни обекти за публично или открито пространство, изразяващи се в 3D принт на 10 запечатани мимолетни жеста, създаващи хаос, който през дигиталните технологии се преобразува в пластичен конструкт и обект, способен в променен мащаб активно да присъства в градска среда или в пустиня.
В изложбата е включен и непоказван автопортрет, наречен „100 пъти" (от 2013 г.), който представя единичен дигитален образ на Занков събран от 100 дни.
Наслагване на моменти в образ, който материализира като обобщава и събира изминато време (в случая 100 дни) в едно цяло, в което спецификата на момента се претопява в общата тенденция и състояние на обработения период време.
Показва се конкретния резултат, който може да се тълкува като автопортрет на сто дни лицето на Венцислав Занков или като портрет на 100 дни време.
В изложбеното пространство зрителят може да се потопи във видео-тур (обиколка) на проектните структури, както и в 360 градусова видео-панорама с творбата „Някъде в пустинята в Катар" - компютърна анимация, видео и фото- визуализация на група от 10 монументални структури за проект за пустинята в Катар.
Изложбата на Венцислав Занков предполага и предпоставя интерес към използване на дигиталните технологии и тяхното експериментално, нестандартно, простичко, творческо и изследователско интерпретиране в областта на визуалните изкуства.
„Като записи на времето Проектът касае взаимоотношението между физическото движение като човешки жест, създаващ и ритъм и хаос, и неговото материализиране в образ и в обект чрез дигиталните технологии във физическа и/или симулирана реалност.
Изследва една от възможностите да се кондензира време като се запечата в единен пластичен образ, при който психологическото въздействие като краен резултат няма нищо общо с прихванатите отделни емоционални състояния." – споделя Занков.
Очакваме ви на 1-ви май от 18:00 ч. в присъствието на автора с откриване от Проф. Боян Манчев д.н., в HOSTGALLERY на адрес: бул. „И. Е. Гешов" 102 (вътр. вход), София.
Изложбата „ТРЕНИРОВКИ" на Венцислав Занков продължава до 30 май 2024 г.
За повече информация може да посетите сайта на галерията: www.host.gallery
Associate Professor, New Bulgarian University
Радослав Мъглов / Резервно око
18 – 29. 04. 2024
Вернисаж: 18. 04. От 19-21 ч.
В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, авторът се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв.
Рисунките, с четка и графитен прах, на обратната страна на фотографска хартия, бързи на вид ескизи, скициращи елементи от ежедневието не разказват на практика нищо, безмълвни, стоят в лимбо на възприятието, някъде между казано и разбрано, око и ум. Неопределеноста им, като прашинка в окото, смущава и обърква изградените вътрешни механизми на възприятие.
Авторът, говори за рисунките, като за незалепваща повърхност, около която мисли могат да витаят, но не и да се закачат. Лишени от детайл до загуба на конкретика, решението дали да разпознае обект, или да разбере изображението като абстракция, остава в гледащия. В колебанието между двете, се очертава двойствеността между гледане и виждане.
Куратор
Викенти Комитски
|
Галерия Аросита съвместно със Стефан Стоянов представят
Габриела Фон Хабсбург / Shaping Shadows
05. 03 - 05. 04. 2024
Откриване : 05. 03. 2024 , 18,00 ч.
Адрес: ул. Врабча 12Б, София, Галерия Аросита, работно време: Пон – Пет 15.00 – 19.00 ч
Габриела е известна с монументалните си творби в много градове в света (Вашингтон, Тбилиси, Астана, Цюрих и други). Артистката ще покаже няколко серии скулптури, направени от неръждаема стомана, както и графики. От 1980 Габриела работи главно с неръждаема стомана. Скулптурният език на артиста смесва напрежение, баланс и сила. Геометрични фигури, триъгълници, сфери, прости линии, взаимодействат и създават специфичен визуален ансамбъл от форми и пространство. „Харесва ми предизвикателството да изразя това, което мисля, с най-обикновени форми и най-малко лична намеса", казва фон Хабсбург. Отделните елементи в скулптурната композиция образуват свое пространство, привличат пространство в собствената си динамика и трансформират околното пространство. Те могат да бъдат физически усещани с докосване и свободно премествани. Тези скулптурни елементи създават винаги ново, различно пространство. В изложбата има и няколко монотипии, отразяващи идеите на скулптурната композиция.
Габриела фон Хабсбург е родена в Люксембург през 1956 г. Тя е скулптор и професор по изкуствата. Тя е и бивш дипломат, като посланик на Грузия в Германия от 2010 до 2013 г.
"Точно както в музиката, паузата засилва израза. Скулптурата също въздейства чрез умишлено създадени празни пространства и кухини. Скулптурата е ангажиране с пространството" - Габриела фон Хабсбург
Габриела фон Хабсбург създава предимно нефигуративни скулптури от неръждаема стомана. Тя прави и литографии, като използва оригиналната занаятчийска техника. Всяка година тя организира няколко международни изложби. От 90-те години на миналия век насам тя развива активна дейност в няколко източноевропейски държави, като освен това работи в САЩ и други части на Европа.
Самостоятелни Изложби
2014 Galerie M Beck, Saarbrücken
2014 Autoren Galerie 1, Munich
2014 AB Gallery, Lucerne (Switzerland)
2014 Gallery Avec Elize, Riga (Latvia)
2015 Münchner Künstlerhaus am Lenbachplatz
2015 Galerie im Grauen Haus, Munich
2015 Autoren Galerie 1, Munich
2015 Museum im Schloss Elisabethenburg, Meiningen
2016 Schloßpavillon Ismaning
2017 Art Karlsruhe, Galerie Schloß Mochental
2017 Werkhaus Munich
2018 Autoren Galerie 1, Munich
2018 Galerie Bagnato, Konstanz
2019 Pavillon, Kloster Beuerberg, Freisinger Diazösanmuseum
2019 Nationalmuseum, Tbilisi, Georgia
2019 Goethe Institut, Tbilisi, Georgia
2019 Museum Schloß Mochental, Germany
2020 Künstlerhaus Munich
2020 Autorengalerie 1 Munich
2021 Kunsthaus 7B, Cisnǎdioara, Siebenbürgen
2021 So close and so far away - Burgas, Bulgaria
2021 Spaţiu între - In Between - Cisnǎdioara, Romania
2021 Mykonos Biennale 2021-1821
2021 You can say that again - Sofia, Bulgaria
Групови изложби
2004 Isardamm, Geretsried
2004 Galerie Marschall, Bernried
2005 Kunstwoche Jesteburg
2005 Theresientalhalle, Gmunden (Austria)
2006 Kunstwoche Jesteburg
2007 ART Madrid (Spain)
2008 Art Bozen mit Drissien Galerie, Munich
2009 Oriol Gallery, Munich
2011 Georgia Berlin Galerie
2012 Kulturforum, Hungarian Embassy, Berlin
2012 GeWo galerie, Marburg
2013 Muri-ART Galerie und Kulturevents (Switzerland)
2019 Biennale Internationale Donna, Triest, Italy
Публични инсталации
1985 Museum of the State of Tyrolya (Ferdinandeum), Innsbruck, Austria
1990 National Academy of Science, Washington D.C.
1994 Voest Alpine MCE, Linz, Austria
1994 Achmatowa Museum, St. Petersburg, Russia
1994 Museion Bozen, Bolzano, Italy
1995 Museum for foreign Art, Riga, Latvia
1996 Museum Würth, Künzelsau, Germany
1997 Municipal Gallery of Budapest, Hungary
1998 City Museum of Skopje, Macedonia
1998 Galeria Murska Sobota, Slovenia
2004 Skulpturschweiz Foundation Sculpture park, Luzern, Switzerland
2007 Monument of the Rose Revolution in Georgia
2009 Monument to the Three Powers in the State, at the Ceremonial Palace of Georgia in Georgia
Arosita Gallery and Stefan Stoyanov are proud to present
Gabriela von Habsburg / Shaping Shadows
05. 03 - 05. 04. 2024
Opening: 05.03.2024, 18:00 p.m.
Address: Vrabcha Str. 12B, Sofia, Arosita Gallery, Working hours: Mon - Fri : 3.00 pm - 7.00 pm
Gabriela is famous for her monumental works in many cities around the world (Washington DC, Tbilisi, Astana, Zurich etc.). The artist will present to the Bulgarian audience a series of medium and small size stainless steel sculptures, together with unique graphic works. Since the 1980s Gabriela has been working primarily with stainless steel. The artist's symbolic sculptural language mixes tension, balance and strength. Half circles, triangles, spheres, simple lines, interact (interplay) and create a specific visual ensemble of shapes and space around shapes. "I like the challenge of saying what I need to say with the most reduced form and least gesture" says von Habsburg. All sculptures share a basic feeling. No form stands alone. They all keep contact with her forms either metrically (by touch) or visually (through congruence of geometric configuration). All the formal elements whether flat, concave or convex rounded to form and arc, fitted to form and triangle-all the formal elements form space, draw space into their own dynamics, bridge space and transform space. The pieces are to be touched, moved and experienced. These sculptures untie with the space around them and create a new space, a space of illusion. The exhibition also features several monotypes. These lithographic works are unique as the artist works repeatedly on each paper using different techniques. The monotypes are inspired and produced using the same composition as these of the sculptures and their shapes.
Gabriela von Habsburg was born in Luxembourg in 1956. She is a sculptor and an Art Professor. She is also a former diplomat as Ambassador of Georgia to Germany from 2010 until 2013.
'Just as in music the pause intensifies the expression. Sculpture also makes its impact through deliberately-created empty spaces and voids. A sculpture is an engagement with space' – Gabriela von Habsburg
Gabriela von Habsburg creates mainly nonfigurative stainless steel sculptures. She also composes Lithographs using the original craft technique. Every year she holds several international exhibitions. Since the 1990s she has notably been active in several Eastern European countries in addition to working in the US and other parts of Europe.
Solo Exhibitions
2014 Galerie M Beck, Saarbrücken
2014 Autoren Galerie 1, Munich
2014 AB Gallery, Lucerne (Switzerland)
2014 Gallery Avec Elize, Riga (Latvia)
2015 Münchner Künstlerhaus am Lenbachplatz
2015 Galerie im Grauen Haus, Munich
2015 Autoren Galerie 1, Munich
2015 Museum im Schloss Elisabethenburg, Meiningen
2016 Schloßpavillon Ismaning
2017 Art Karlsruhe, Galerie Schloß Mochental
2017 Werkhaus Munich
2018 Autoren Galerie 1, Munich
2018 Galerie Bagnato, Konstanz
2019 Pavillon, Kloster Beuerberg, Freisinger Diazösanmuseum
2019 Nationalmuseum, Tbilisi, Georgia
2019 Goethe Institut, Tbilisi, Georgia
2019 Museum Schloß Mochental, Germany
2020 Künstlerhaus Munich
2020 Autorengalerie 1 Munich
2021 Kunsthaus 7B, Cisnǎdioara, Siebenbürgen
2021 So close and so far away - Burgas, Bulgaria
2021 Spaţiu între - In Between - Cisnǎdioara, Romania
2021 Mykonos Biennale 2021-1821
2021 You can say that again - Sofia, Bulgaria
Group exhibitions
2004 Isardamm, Geretsried
2004 Galerie Marschall, Bernried
2005 Kunstwoche Jesteburg
2005 Theresientalhalle, Gmunden (Austria)
2006 Kunstwoche Jesteburg
2007 ART Madrid (Spain)
2008 Art Bozen mit Drissien Galerie, Munich
2009 Oriol Gallery, Munich
2011 Georgia Berlin Galerie
2012 Kulturforum, Hungarian Embassy, Berlin
2012 GeWo galerie, Marburg
2013 Muri-ART Galerie und Kulturevents (Switzerland)
2019 Biennale Internationale Donna, Triest, Italy
Public installations
1985 Museum of the State of Tyrolya (Ferdinandeum), Innsbruck, Austria
1990 National Academy of Science, Washington D.C.
1994 Voest Alpine MCE, Linz, Austria
1994 Achmatowa Museum, St. Petersburg, Russia
1994 Museion Bozen, Bolzano, Italy
1995 Museum for foreign Art, Riga, Latvia
1996 Museum Würth, Künzelsau, Germany
1997 Municipal Gallery of Budapest, Hungary
1998 City Museum of Skopje, Macedonia
1998 Galeria Murska Sobota, Slovenia
2004 Skulpturschweiz Foundation Sculpture park, Luzern, Switzerland
2007 Monument of the Rose Revolution in Georgia
2009 Monument to the Three Powers in the State, at the Ceremonial Palace of Georgia in Georgia
Alva Noto - Birr from Refik Anadol on Vimeo.