contemporary art in Bulgaria; contemporary art and Bulgaria; contemporary art of Bulgaria; contemporary art off Bulgaria; contemporary art beyond Bulgaria;

powered by ARTCHANNEL.BG

15 май 2019

BODIES: международен видеоарт проект в София

22.05.2019 от 16.30 ч. в Университетски театър, НБУ

Какво:

Видеоарт проект: Bodies
/ Обща продължителност на прожекцията 43 мин/

 

Организатор:

Магмарт | видео под вулкана
 международен видеоарт фестивал, Италия

Прожекция за България - НБУ

Куратор за България
Венцислав Занков

Синопсис

В историята на човешката цивилизация тялото винаги е имало значителна роля в културата и изкуството, а човекът никога не е спирал да се взира в себе си - собствената си физическа структура - преди и повече от всичко друго, докато не си представи и представи. боговете в човешка форма.

От праисторическите калипийски венери през „Раждането на Венера..." от Ботичели  до анорексичните модели на 21-ви век, дори и при промяната на идеята за красота, това специално внимание към материала, осезаемо себе си, никога не е било неуспешно. И тази културна връзка с тялото е маркирала историята на изкуството.

Но тази връзка не е или никога не е била изключително естетична. Тялото е било и е инструмент за работа и изразен инструмент  и е било и е обект на човешка намеса. От най-ранните татуировки до естетичната хирургия и трансплантациите, човек никога не е спирал да действа върху тялото си, опитвайки се да го промени.

И в тази хилядолетна диалектическа връзка, която символично можем да обобщим в арката от Dolier на Поликлет до Molly на Уилям Гибсън /William Gibson/ се капсулира голяма част от културния опит на човешкия вид.

Участници

Au-CuIgor Imhoff (Italy)

GalateaIsabel Perez del Pulgar (France)

I'm your databaseAlessandro Amaducci (Italy)

Lift skinJose Vieira (Portugal)

Senza pesoSara Simeoni (Italy)

Skin tonesFrancesca Fini (Italy)

Tu cuerpo es un campo de batallaFran Orallo (United Kingdom)

Uncalled for anatomyEleonora Manca (Italy)

Untold hairy storiesFenia Kostopoulou (Greece)

X tapeDragan Mileusnic and Željko Serdarevic (Croatia)

 

http://bodies.altervista.org/

 

Магмарт | видео под вулкана е международен видеоарт фестивал, в който през годините участват  повече от 1400 художници от 80+ различни страни с хиляди подадени видеоклипове.

През последните години Magmart организира и няколко специални проекта:

През 2013 г. реализира първия специален проект, 100x100 = 900 (100 видеоартисти разказват един век), с който отпразнува 50-та година на видеоарта.

През 2014 г. Магмарт организира втория проект F.I.V.E. (Feelings International Videoart Experience), проект за 5-те сетива, базиран на открит конкурс с 25 видеопроизведения, пет за всяко сетиво, подбрани от международно жури.

През 2016 г. Магмарт организира третия проект Foods, създаден с цел да съвпадне с универсалната  ЕКСПО, която се проведе в Милано (Италия) през 2015 г. на тема „Хранене на планетата - енергия за живот".

През 2018 г. Магмарт организира четвъртия проект Bodies. В историята на човешката цивилизация тялото винаги е имало значителна роля в културата и изкуството, а човекът никога не е спирал да се взира в себе си и в собствената си физическа структура - преди и повече от всичко друго, докато не си представи боговете в човешка форма.

2014 г. фестивалът Магмарт става двугодишен.

 

Енрико Томасели, основател и артистичен директор на фестивала Магмарт, куратор и експерт в областта на културния мениджмънт.

Куратор е на видеоизложби в Италия и е представил селекции в чужбина, в сътрудничество с филмовия фестивал в Неапол, Международния фестивал за видеоизкуство в Газа, COMICON, Fonlad Festival, Art Video Exchange, Oslo Screen Festival, Videoakt, Plataforma de Artistas Chilango Andaluces (PLACA), IVHAM, Konvent.0, Fadjr International Festival of Visual Arts, Mediterranean Biennial of Contemporary Art of Oran.

Замисля и курира проекта Macro-scopio, поредица от тематични семинари по видеоарт, които се проведоха в Macro museum в Рим. Публикува за политиките в областта на културата и съвременното изкуство в Wall Street International, списание FreakOut и Medium.

 



Ventsislav Zankov, PhD, 
Associate Professor, New Bulgarian University
contacts

mobile: +359 887 51 97 94 

02 май 2019

камен старчев - железен орден 2019

Човекът е изчезнал. Парчета от митове или пък части или просто сенки може и от предполагаеми машини. Архитектонични детайли в свой ритъм напомнят на съоръжения. Стурктури в изряден разпад са обхванати от свой собствен непонятен смисъл, цел и пребиваване. Присъстващо отсъствие. Порядък и деструкция.
Фино, изискано, нечовешко – поглед към реалност, без да знаем коя е, но сме сигурни, че може да я има точно такава, в естетика на отчуждеността, отстранеността, на прецизно отстранени самодостатъчни структури. Отстраненост в съзерцание на Битие в себе си, в което художникът е надзърнал през процепа на невъзможното. Присъстващото отсъствие на човешкото клони към източни практики, създаващи простота и съвършенство.И в тази своя практика художникът разбива всички клишета, с които може да е натоварено едно дигитално изображение.



Ventsislav Zankov, PhD, 
Associate Professor, New Bulgarian University
contacts

mobile: +359 887 51 97 94 

Последователи

железен орден кой какво и защо

you can't save me

може и така

нечовешко

малко съветски песни и красавици

съдбата си играе със съдбата на съдба

бейби,бейби,бейби

What do New York Couples Fight About

Jackson Pollock on John Cage

царевицата и кунст-а - акция на плажа

Her Morning Elegance / Oren Lavie

Jonathan Meese - tate modern london

music: Royksopp - Sparks