покана за откриването на "последните граждани на кале"
Самостоятелна изложба-скулптура на Венцислав Занков
Какво:
18 скулптури - човешки фигури от полиуретан и полиестер, оцветени.
Къде:
Строителен обект - 3-ти корпус на НБУ – ул. «Монтеридео» 21
Кога:
26.05-05.06.2016
откриване 26.05.2016 от 18.00 часа на обекта
Защо:
С проекта „Последните граждани на Кале" В. Занков интерпретира и развива идеята на популярната скулптурна композиция на О. Роден (Гражданите на Кале) като разширява смисъла й - предаването на Ключа на Крепостта става метафора за съвременната ситуация в Европа.
С „Последните граждани на Кале" В. Занков отново поставя въпроса какво е и има ли разбиране за смисъла и ролята на изкуството като акт, който е част от актуалната социална и политическа действителност, или изкуството се свежда до декориране на реалността.
Подкрепа:
Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ
С проекта „Последните граждани на Кале" В. Занков интерпретира и развива идеята на популярната скулптурна композиция на О. Роден (Гражданите на Кале) като разширява смисъл й - предаването на Ключа на Крепостта става метафора за съвременната ситуация в Европа.
„Последните граждани на Кале" е опит за художествена рефлексия на случващото се в настъпващото време за цивилизационнен избор и безсилието в неговата амбивалентност в разбирането - приемане/отхвърляне на реалността - военни конфликти, бежанци, ислям, атентати. Гражданинът на света се оказва се предаден от собствения си цивилизационен статут, превзет отвътре, през собствените си ценности, изградени без да осигуряват каквато и да е защита в убеждението, че светът не може да бъде друг, освен един.
Съвременният гражданин се оказва в пряка среща с Оголения живот на човешкото съществуване, независимо от коя страна на крепостната стена е. Крепостите са непотребни, освен като туристическа атракция, битките са за духа. А духът на крепостта отдавна е смачкан, всмукан в консуматизма, комерсиализма, в свръхпроизводство на синтетика на желания и синтетичен смисъл.
Фигурите, телата, включени като скулптура в „Последните граждани на Кале" са отчуждени, разделени, оголени, проядени и самотни в страданието и отчаянието си в безсилието пред непонятното - представата; разбирането за Един Свят е взривена, и имат пряка емоционална и смислова връзка с актуалното настояще като жизнена и медийна среда – войни, конфликти, бежанци, ислям, атентати, кризи с променени смислови, смислени хоризонти за живот. Дезинтеграция.
Естетиката на „пластмасовите хора" на В. Занков е базирана на използвания материал –полиуретан и полиестер в ярки рекламни цветове (оранжево, розово виолетово червено) от автомобилни бои, в контраст и дисонанс със състоянията и деформираната разкъсана плът на фигурите, които покриват - оголени екстатични фигури - органичността на човешкото тяло е изведена в прът през използвания нестандартен материал, продукт на органичната химия. Основните фигурни композиции са естествен размер /Lifesize/
Мястото - оголени стени, суров бетон, пусто пространство, пространство в себе си без предназначение /сградата на 3-ти корпус НБУ в процес на изграждане - арх Зарко Узунов /. В момента на изложбата възприемането му е двузначно - между изоставено и предстоящо, не е нито излязло от употреба, нито влязло в употреба и в това времево и смислово пропадане то е самото себе си. Там попадат и «Последните граждани на Кале»
И още «Има и още по-актуално на актуалното настояще, което е тук, в сърцевината – след Ние, Вие, Аз, Сега.. .след вече отминалото и преди още незапочнатото. Енергията е изсмукана в не-ставане, не-свършване, в не-преход с не-виновни. Витае безсилие и разпад, Протестът, обезсилен политически, става екзистенциален, свити в себе си преставаме да бъдем граждани - апатия и оцеляване, спасение по единично е единственият реален морален хоризонт, изсмукани от безмисленото рециклиране на смисли в едно изхабено политическо пространство. Времето е извън нас и ние сме извън времето.» В.Занков
„Последните граждани на Кале" не предават ключа на града на английските войски през 1347 г; днес те са /из/оставени сами на себе си и последни пред неспособността за изход ...
Жарин Драгнев 2016
ventsislav zankov, PhD http://zankov.info mobile: +359 887 51 97 94 'VENTSISLAV ZANKOV' CONTEMPORARY ART FOUNDATION http://foundation.zankov.info mobile: +359 887 51 97 94 Post: P.O.BOX 223 1618 Sofia, Bulgaria art and bulgaria http://art-bg.blogspot.com/ http://artchannel.bg